E hënë, 29 Nëntor, 2021

Lexo

Receta e mamit

Në kërkim të djalit të zhdukur, nëna: Ma rrëmbyen 7 vite më parë, autorët u kapën dhe u liruan

Renato Hamza është i zhdukur prej qershorit të 2014-ës. Pas shtatë vitesh, nëna e Renatos kërkon nga drejtësia shqiptare të dënohen rrëmbyesit e djalit të...

Mësuesja që jetonte në tendë, e studentët e saj nuk e dinin

Ashtu si shumë studentë të doktoratës, Aimée Lê, kishte nevojë për punë, në mënyrë që të mund të qëndronte në këmbë. Por ajo që studentët...

Një organizim briliant për 28 Nëntorin nga klasa e V/2 e shkollës “Dardania” në Prishtinë

Sot shqiptarët kudo që janë festojnë Ditën e Flamurit - 28 Nëntorin. Për këtë festë të rëndësishme kombëtare edhe shkollat ditën e premte bën organizime...

Fjalët e pathëna të një bebi në barkun e nënës. Do t’ju emocionojnë jashtëzakonisht shumë…

Të dua. Shpresoj që ti ta dish këtë. Por jam shumë i vogël për të ta thënë me fjalë. Ndaj shpesh lotët më zbresin në faqe dhe...

“Edukata zhvillohet duke u përballur me mungesa”

“Kur një prind thotë: “Kam punuar që të mos i mungojë asgjë fëmijës tim”, ai shpreh një formë idiotësie totale. Sepse detyra e një...

A e dini se, foshnjet e porsalindura kanë më shumë kocka sesa të rriturit?

A e dini se, foshnjet e porsalindura kanë më shumë kocka sesa të rriturit? Gjatë fëmijërisë së hershme, kocakt e fëmijëve shkrihen së bashku dhe...

Harresa, një nga faktorët që mund të shfaqet si rezultat i hipertensionit gjatë shtatzënisë

Hipertensioni gjatë shtatzënisë mund të rritë rrezikun e harresës gjatë jetës. Studimi i botuar në “Neurology”, tregoi se gratë e diagnostifikuara me hipertension gestacional apo...

Shoku i nxënësit të vrarë në Gllogjan rrëfen bisedën e fundit me të

Varrimi i dy nxënësve do të bëhet nesër, me datën 28 nëntor, në orën 14:00. Kishin ndarë këtë bankë bashkë. Prandaj Arlind Beka, shoku i të...

Për herë të parë portreti i një gruaje vendoset në kartëmonedhë

Për herë të parë, Banka Kombëtare Rumune ka shpërndarë një kartëmonedhë me portretin e një femre. Ecaterina Teodoroiu ishte gruaja e parë oficere në ushtrinë...

Më të lexuarat